Orange Pi Zero

یکه تاز میدان ابعاد و قدرت در میان بردهای توسعه لینوکسی با پردازنده ARM برد اورنج پای زیرو است. طول و عرض آن هرکدام کمتر از ۵ سانتی متر است. دارای پورت LAN و Wi-Fi به منظور اتصال به شبکه می باشد و این امکانات این برد را برای اینترنت اشیا ایده آل ساخته است. همچنین سیستم عامل آرمبیان اغلب امکانات سخت افزاری مورد نیاز برای برنامه نویسان و مهندسین الکترونیک را پشتیبانی کرده است. در ادامه بیشتر با این کوچولوی قدرتمند آشنا می شویم:

پردازنده:

هسته اصلی پردازشی زیرو، Cortex-A7 و دارای چهار هسته و حداکثر فرکانس کاری ۱٫۳ گیگاهرتزی است که با کد +H2 شناخته می شود. این تراشه با فناوری ساخت ۲۸ نانومتری نسخه ای تعدیل شده از پردازنده معروف H3 شرکت Allwinner بوده و تفاوت آن در نداشتن پورت Gigabit و پشتیبانی از خروجی HDMI با کیفیت ۴K است.

ارتباطات:

در مورد ارتباطات اورنج پای زیرو حرف های زیادی برای گفتن دارد. از خروجی های GPIO گرفته تا ارتباط تغذیه به صورت پین هدر (می توان تغذیه را از طریق هدر ۱۳ پین روی برد اعمال کرد) خروجی های صدا، ورودی میکروفون، دو پورت سریال در پین هدر ۲۶ تایی، USB جداگانه و OTG، قابلیت افزودن USB، پورت LAN مگابیت و WiFi تقریبا به همه چیز و همه جا متصل می شود.

همانگونه که پیشتر بیان شد، اورنج پای زیرو کاملا برای اینترنت اشیا ساخته شده است. این برد در دو نسخه ارائه می شود که دارای مقدار رم متفاوت ۲۵۶ مگابایت و ۵۱۲ مگابایت هستند. امکانات فراوانی که این برد در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد آن را برای انجام بسیاری از پروژه ها مناسب می سازد.

 

فلزیاب